طراحی سایت

باشگاه مشتريان در اثر گردآوردن مشتريان يک مجموعه يا شرکت در کنار هم و ثبت اطلاعات آن‌ها به وجود مي‌آيد. اطلاعات آن‌ها که در يک بانک اطلاعاتي ثبت شده و مي‌توان براي آن‌ها برنامه‌ريزي مداوم انجام داد.

باشگاه مشتريان چيست؟
باشگاه مشتريان در اثر گردآوردن مشتريان يک مجموعه يا شرکت در کنار هم و ثبت اطلاعات آن‌ها به وجود مي‌آيد. اطلاعات آن‌ها که در يک بانک اطلاعاتي ثبت شده و مي‌توان براي آن‌ها برنامه‌ريزي مداوم انجام داد. بستري براي رفع نيازهاي مشتريان، توجه ويژه به آن‌ها و مديريت صحيح ارتباط با مشتريان فراهم خواهد شد. ابزاري که توسط برخي از شرکت‌هاي تجاري استفاده مي‌شود، مشتريان فعلي و آينده نگر را با انگيزه‌هايي ويژه‌اي براي پيوستن به اين باشگاه تشويق مي‌کنند. 
اساساً اين گروه توسط مجموعه‌هايي نظير فروشگاههاي زنجيره‌اي، فروشگاههاي پوشاک، بانک‌ها و.. شکل مي‌گيرد که عملکردي متفاوت با باشگاه به مفهوم عام دارد. 
باشگاه مشتريان براي تأمين نيازها و ايجاد منافع بيشتر مشتريان و به طبع فروشندگان يا ارائه دهندگان کالا و خدمات در برندهاي تجاري شکل مي‌گيرد. گردآمدن مشتريان در يک تشکل ارزش مشتريان را بيشتر مي کند و حس وفاداري آن‌ها را به مجموعه‌ها نيز افزايش مي دهد. 
باشگاه مشتريان داراي ويژگي‌هاي مختلفي است از جمله: ارتباط بر پايه گفتگو، ارزش گرا بر پايه ايجاد منافع مادي و غير مادي که هدف آن ايجاد يک رابطه عاطفي بين مشتري و عرضه‌کننده کالا و خدمات است که البته کمک مي‌کند تا آن مجموعه را از ساير موارد مشابه مانند باشگاههاي تفريحي، تخفيفي، وفاداري و... متمايز نمايد.
باشگاه مشتريان هدفمند بوده و برنامه هاي منظم و پيوسته‌اي براي مشتريان شامل مي شود. يکي از اهداف آن فروش بيشتر و کسب منافع براي دو طرف است. پس از جمع‌آوري اطلاعات مشتريان، باشگاه از سلايق، علاقه‌مندي و درخواستهاي آن‌ها اطلاعات کسب مي کند و به اين وسيله آينده مجموعه‌هاي تجاري را مجسم و بهينه مي‌کند و سبب مي شود که شرکت ها و مجموعه ها در جهت کسب رضايت مشتري گام بردارند.
در باشگاه مشتريان اعضا ارزشهاي افزوده‌اي کسب مي‌کنند که ساير مشتريان از آن‌ها بي‌بهره‌اند؛ البته ممکن است باشگاه مشتريان ايجاد شود ولي چنين فرآيندي بنا به درخواست دارنده ي باشگاه اعمال نشود ( اين امر باعث تنزل يک باشگاه مشتريان در حد عضويت ساده مي‌شود). 
هدف از ايجاد باشگاه مشتريان چيست؟
شايد مهمترين هدف باشگاه مشتريان ايجاد ارتباط متقابل با مشتري و ايجاد منافع مشترک، تکرار خريد مشتري به همراه رضايت او از مجموعه تجاري است. مشخصا راضي بودن مشتريان وابسته به مثبت بودن عملکرد مجموعه تجاري است. بنابراين باشگاه مشتريان با استفاده از اطلاعاتي که جمع‌آوري شده مي‌تواند آينده را ترسيم کرده و از ديدگاه اعضاء بهره مند شود و کمک مي کند که فروش افزايش يابد. اين فرآيند باعث ايجاد رضايت هر چه بيشتر مشتري، منافع بيشتر براي مشتري و در نتيجه فروش بيشتر براي مجموعه تجاري و رضايت طرفين خواهد شد. اصطلاح معروف برنده برنده (win-win) 
از ديگر اهداف مهم ايجاد باشگاه مشتريان در مجموعه‌ها، داده کاوي (data mining) اعضا مي باشد.با امکانات فراهم شده در يک باشگاه مشتريان مي‌توان از پردازش اطلاعات فروش و اطلاعات مشتريان در کنارهم بهره برد. به‌ عنوان مثال از رنج سني، تحصيلات، محل سکونت، جنسيت و... مشتريان مطلع گشت و بر اساس آن داده‌هاي با ارزشي براي ارائه ي محصولات يا خدمات به دست آورد و يا حتي در موارد پيشرفته تر مي‌توان با استفاده از نظرسنجي از ساير خصوصيات نظير علايق و سلايق مشتريان اطلاع يافت و با کمک آن به ارائه خدمات و کالاهاي پرفروشتر روي آورد.
مزاياي راه اندازي باشگاه مشتريان (Loyalty Program)   
باشگاه مشتريان پس از شکل‌گيري بايد تفاوتي بين افرادي که عضو اين باشگاه هستند و ديگر مشتريان قائل شود. بنابراين هر فردي که از مجموعه خريد مي‌کند لزوماً نبايد عضو باشگاه شود. حضور داوطلبانه و ايجاد حداقل‌هاي شرايط عضويت (مثلاً خريد به ميزان تعيين شده و ...)، از مهمترين سياست‌هاي اجراي باشگاه مشتريان و عضو‌گيري آن است. داشتن اعضاي فراوان نشانگر موفق بودن باشگاه نيست بلکه بايد اعضاي باشگاه، فعال- آگاه و از اينکه عضو باشگاه مشتريان شما هستند خرسند باشند.
چگونگي راهبري باشگاه مشتريان بسيار پراهميت تر از داشتن چنين تشکلي است. اگر باشگاهي ايجاد شود و خدمات متناسب و وابسته به مشتريان ايجاد نشود، از اهداف آن فاصله مي‌گيرد. شايد به راحتي بتوان تضمين کرد که اگر درست و با برنامه پيش برويد به فروش بيشتر و سود فراوان تر خواهيد رسيد؛ نتيجه‌اي که در واقع هدف نهايي ايجاد باشگاه مشتريان براي مجموعه‌هاي مختلف خدماتي، توليدي و بازرگاني همين است.
تشکيل سطوح مختلف مشتريان و تفکيک اعضا مي‌تواند نوع باشگاه را متفاوت نمايد: برخي باشگاه هاي مشتريان در يک سطح پايه‌گذاري و اداره مي‌شوند و با رفتار مشابه‌اي با تمام اعضاي باشگاه دارند.
برخي ديگر نيز پس از مدتي اعضا باشگاه را در دسته‌هاي مختلف طبقه بندي مي‌کنند، تا براي اعضاي فعالتر خدمات بهتر و خاص تري فراهم کنند. ايجاد گروه مشتريان (VIP) مي‌تواند پس از شکل‌گيري اوليه باشگاه مشتريان و بررسي رفتار مشتريان، انجام پذيرد. اين نوع باشگاه که به  (VIP Club) معروف است، برخي اوقات از ابتدا مد نظر ايجاد کنندگان باشگاه ‌است.
ايجاد اشتراک و دسته‌هاي: اوليه، نقره‌اي، طلائي و پلاتينيوم بر اساس همين نگرش شکل مي‌گيرد. تفکيک مشتريان مي‌تواند با نگاه‌هاي متفاوتي بسته به هر تجارت پايه‌گذاري شود. در اجراي چنين عملکردي مسلماً مشاور ذي صلاح و با تجربه تضمين‌کننده موفقيت پروژه‌ شما خواهد بود.
برخی از دیگر مزایای باشگاه مشتریان عبارتند از:
1-باشگاه مشتريان و افزايش فروش
افزايش فروش به دليل خريد بيشتر مشتريان وفادار و يک اصل مهم و ثابت شده در امر بازاريابي است :
 " مشتريان ثابت (قديمي) شما بطور ميانگين 67 درصد بيشتر از مشتريان جديد در کسب و کار شما هزينه مي کنند " 
به عبارت ديگر اگر بتوانيد 100 مشتري قديمي خود را تشويق به مراجعه مجدد و خريد نمائيد مانند اين است که به حدود 167 مشتري جديد محصول يا خدمت خود را فروخته ايد، اين خود بهترين دليل براي تلاش درجهت وفادار سازي مشتريان است.
2-کاهش هزينه تبليغات 
شايد بدانيد که هزينه جذب يک مشتري جديد 5 تا 11 برابر نگهداري يک مشتري قديمي است، پس اگر فرض کنيد که براي جذب 10 مشتري جديد نياز به يک ميليون تومان پول داريد، دقيقا با همين ميزان پول مي توانيد حداقل 50 مشتري قديمي را تشويق به مراجعه و خريد مجدد نمائيد.
3-کاهش در هزينه هاي نيروي انساني و صرفه جويي در زمان
يک سيستم باشگاه مشتريان هوشمند به راحتي و بصورت اتوماتيک امکاناتي نظير نظرسنجي، معرفي محصول جديد و ... را در اختيار شما قرار مي دهد؛ کاري که اگر توسط نيروي انساني انجام گيرد، وقت، انرژي و هزينه ي زيادي را مي طلبد.
4-مشتريتان را سورپرايز مي کند.
با استفاده از بازيکاري، در طراحي و راه اندازي باشگاه مشتريان، مي توانيد با ايجاد و ارسال اتوماتيک پيشنهادات جذاب به راحتي مشتريان خود را شگفت زده کنيد، با استفاده از سيستم هاي امتياز دهي و دادن امتياز و اعتبار بيشتر در ازاي مراجعه زودتر، بيشتر و خريد بيشتر، مشتري به مرور به سيستم شما وفادارتر خواهد شد، با استفاده از کارت هاي هديه و سياست هاي جايزه اي  و اطلاع رساني به مشتريان، شما بار ها و بار ها در ذهن مشتريتان ياداوري خواهيد شد.
5-ايجاد سياست هاي فروش متنوع
طراحي سياست هاي فروش يکي از کارآمد ترين ابزار هاي يک باشگاه مشتريان حرفه اي است. 
6- بازاريابي مستقيم و غير مستقيم مشتريان براي کسب و کار شما
طراحي و راه اندازي باشگاه مشتريان و دادن (Loyalty Card) به مشتري، به نوبه خود، يک مزيت رقابتي براي شما نسبت به رقبايتان محسوب مي شود، ايجاد تعاملي (win-win) براي شما و مشتريتان که باعث مي شود مشتري به نيکي از شما نزد ديگران ياد کند..
حتي مي توانيد شرايطي را فراهم کنيد که مشتري بتواند با پورسانت هيجان انگيز شما از خدمات خودتان استفاده کند.
7-و ...

 

ارسال نظر

تماس با پشتیبانی

نظر برای این محصول ثبت نشده است